Hakkında

969950_667733216582965_445061444_n

Aslen 7 kişiyle kurulan grup, 2009’un sonlarında internette meydana gelen bazı olaylar sonucu liderin gruptan ayrılmasıyla 6 kişi olarak yoluna devam etmektedir. Sonrasında gruba yeni bir lider seçilmemiştir ve grubun hala bir lideri yok.

Başlangıçta 2PM,  Jaebum / Jay Park’la birlikte toplamda 11 kişiden oluşan “Oneday”in bir bölümüydü. Dans & vokal yeteneklerine göre Oneday üyeleri 2PM ve 2AM olarak ikiye ayrıldılar.

2PM, 4 Eylül 2008 tarihinde çıkışını “10 Points of to 10 Point / 10점 만점에 10점” şarkısıyla yaptı. Grubun çıkışından bu yana diğer gruplara göre “sevimli çocuk” imajından çok olgun ve erkeksi bir imajı var.  Grup çıkış şarkılarının ardından 2008’in Ekim ayında albümdeki bir başka şarkıları olan “Only You” promosyonlarına başladı.

Bir çok gruba oranla 2PM başarıyı kısa bir sürede yakaladı. İlk ödüllerini 2009’un Mayıs’ında Again & Again şarkısıyla M! Countdown’da aldılar ve kısa sürede listelerin başına oturarak birincilikleri devam ettirdiler. Again & Again’in ardından grup “I Hate You / Niga Mipda” şarkısıyla promosyonlarını sürdürdüler, aynı şekilde bu şarkıyla da birincilikler devam etti ve grup 30 Haziran’da  M! Countdown’da “Only One Song” ödülünü kazandı.

Çıkışlarından tam bir yıl sonra Jaebum’un 2005’te JYP stajyeriyken Myspace’inden yazdığı bir yazı dolayısıyla internette haberler dolanmaya başladı. Bu yazıda Korelilerden nefret ettiğini söylüyordu. Bu olayın ardından JYP, Jaebum’un (şimdiki adıyla Jay Park) grubun üyesi olmaya devam edeceğini söylese de ilerleyen günlerde Jay resmi fancafe’den gruptan ayrılacağını ve U.S’e dönerek müzik anlayışını geliştirmek istediğini bildirdi ve diğer üyelerden iyi bir lider ve iyi bir abi olamadığı için özür dilediğini belirtti. Daha sonrasında Park Jin-young onun şarkıcılık kararına saygı duyduğunu ve 2PM’in 6 üyeyle devam edeceğini söyledi.

Grup 6 üyeyle, 10 Kasım’da ilk ful albümleri olan 1:59 PM’i ve Heartbeat klibini yayınladı ve promosyonlarına başladı. Albüm ve şarkı kısa sürede listelerde birinci sıraya yerleşti ve müzik programlarında da aynı başarıyı elde etti. Yıl sonunda grup MAMA’da “En iyi Erkek Grup” ve “Yılın Sanatçısı” ödüllerine layık görüldü ve Again & Again KBS tarafından  “Yılın Şarkısı” seçildi.

Heartbeat’in ardından “Tired of Waiting“le promosyonlarına devam ettiler ve 1:59PM‘in tanıtımları Ocak 2010’a kadar devam etti. Bu süre içerisinde Park Jin-young Jaebum’un isterse gruba dönebilecek olduğunu söylese de 25 Şubat 2010’da Jay’in gruba dönmeyeceği ve kontratının feshedildiği resmi olarak bildirildi. Onun yerine yeni bir lider seçilmeyecekti.

Nisan 2010’da 6 şarkıdan oluşan “Don’t Stop Can’t Stop”ı yayınladılar, bu sefer öncekilere oranla daha güçlü bir imajları vardı. Kısa sürede “Without U” 6 farklı listede 1. sıraya oturdu. İlk geri dönüş performanslarını M! Countdown’da yaptılar.

2PM, Wonder Girls’ün U.S’deki yaz şovlarının açılışını yaptı ve Los Angeles’taki Korea Times Müzik Festivali’nde, ardında Seul’daki Dream Concert’te performans sergiledi.

Yine Mayıs 2010’da FIFA 2012 Dünya Kupası için “What’s Your Celebration?” şarkılarını yayınladılar, bu şarkı  K’Naan – Wawin’ Flag’in bir benzeriydi. Temmuz ayında Taecyeon & Wooyoung 2PM’in yoğun programından Inkigayo’daki MC’liklerini bıraktılar, Wooyoung ayrıca SNSD Taeyeon’la birlikte sunuculuk yaptığı Win Win programından da ayrıldı.

2PM’in ilk konserleri 31 Temmuz, 1 Ağustos Seul; 7,8 Ağustos Busan’da (bu konsere 2AM ve missA de davetliydi) gerçekleştirildi. Ortalama her konsere 12,000 kişi katıldı. Bunun ardından JYPE 2. yıldönümlerini kutlamak için 2PM’in 2 konser daha vereceğini açıkladı.

Ekim 2010’da 4. mini albümleri “Still 2:00pm”i yayınladılar ve “I’ll Be Back”le  Music Bank’ta iki hafta üstüste 1. sırayı korudular. Kasım 2010’da beklenmedik bir şekilde Bilboard’ın Dünya Albüm Listesi’nde 13. sıraya yerleştiler, oysa bunun öncesinde ABD’de bir tanıtımları olmamıştı. [*]

Yine yıl içinde 2PM, Çin’de Mandarin Music Honors 2010’da “En Popüler Asyalı Şarkıcı” ödülüne layık görüldü, 18 Ekim’de Wukesong Arena’daki bu etkinliğe katıldılar ve burada “Heartbeat” ile “I’ll Be Back”i sergilediler. Daha önce Rain, Jang Nara ve Shin Seung Hoon “Yılın Koreli Şarkıcısı” ödüllerini almıştı ama “En Popüler Asyalı Şarkıcı” ödülüne layık görülen ilk Koreli sanatçı 2PM’di. [**]

Mayıs 2011’e gelindiğinde 2PM Japonca çıkış single’ı olan “Take Off”u yayınladı. Bu şarkı Blue Exorcist adlı animenin bitiş şarkısı olma özelliğini taşıyordu.  Bu single albümün Sınırlı A, Normal ve Sınırlı B versiyonları Tower Records Japan’da 1 ile 3. sırayı doldurdu. Ayrıca USEN’in J-Pop Listesi’nde 1. sırayı aldılar.  2PM bu listede 1. olan ilk sanatçıydı.

Haziran 2011’e gelindiğinde 2PM 2. Ful Albümü olan “Hands Up”ı yayınladı. Albümde Junsu’nun bestesi olan “Hot” ve Junho’nun bestesi olan “Give it To Me” de bulunmaktadır.

Yayınlanışının ardından Hands Up kısa sürede listelerin başına oturarak bir “all-kill” yaptı. Ancak bunun promosyonları sadece 1 ay sürdü grup ardından “Hands Up Asya Turu”na ve Japonca promosyonlarına odaklanmaya başladı.

2011 yılında aylar Temmuz’u gösterdiğinde grup SBS’te yayınlanan 2PM Show’u çekti. 12 bölüm süren bu programda üyeler hayranların istekleri doğrusunda programın MC’liğini de kendileri yaparak yeteneklerini  (ya da beceriksizliklerini ^^ öhöm :D) gösterdiler.

Japonya’daki promosyonlarına I’m Your Man, Ultra Lover singlelarıyla devam ettikten sonra Kasım 2011’de ilk Japonca ful albümleri “Republic of 2PM”i yayınladılar.

2PM - REPUBLIC OF 2PM

Oricon 2011 satışlarını yayınladığı listede 2PM Japonya’da single, albüm ve DVD satışlarıyla toplam 990 milyon yen (12.68 million USD) hasılat yaparak en çok satış yapan 2. sanatçı oldu. [***]

2PM yine hız kesmeden Japonya’daki etkinlik ve konserlerine devam etti ve Haziran 2012’de de 4. Japonca teklileri “Beautiful”u yayınladılar. Yine kısa bir süre sonra 2AM’le birlikte Beyond the Oneday isimli bir belgesel ve One Day isimli bir mini albüm yayınlandı.


20120611_2pm_2am_oneday

Masquerade adlı bir single ve Legend of 2PM adlı bir albüm de bunu takip etti. Bu sırada Kore’deki hayranlarına  da bir jest yapmak isteyen grup sevilen şarkılarını tekrardan kaydettikleri Member’s Selection isimli özel bir albümü daha satışa sundu. 

522995_10150852826618196_1305728828_n

2013’e gelindiğinde Japonya’daki popülaritesini “Legend of 2PM” albümleriyle hızla arttıran grup Tokyo Dome’da 22-23 Nisan’da 2 gün konser verdi. Kamera kayıtlarından da göreceğimiz üzere 2 gün de alanı tıka basa dolduran grup JYP’nin bir hatası yüzünden çeşitli yorumlara maruz kaldı.

Tarih 6 Mayıs 2013’ü gösterdiğinde Grown albümünden “Comeback When You Hear This Song” adlı şarkısının klibini ve albümünü yayınlayarak ben burdayım sinyali veren grup 5 gün sonra “A.D.T.O.Y” (All Day Think of You) isimli 2. klibini de yayınlarak geri dönüş yaptı.  “A.D.T.O.Y” , Bilboard’un Yılın En İyi Kpop Şarkıları listesinde yer aldı.400719_10151465090093196_1144224061_n

Bu geridönüşlerinde Kore’de sahip oldukları eski popülariteye nazaran beklenileni göremeseler de grup promosyonlarına hız kesmeden devam etti.

Kasım 2013’te ise 8. Japonca Single’ları “Winter Games” ile “JAPAN HOT 100” listesinde birinci sırayı aldılar.

Başlıksız-1  29 Ocak 2014’te ise grup Japonya’da 3. Albümleri “Genesis of 2PM”i yayınladı. Yayınlandığı hafta, Oricon Haftalık Listesi’nde birinci oldu. 2014 yılı Arena Tour’larını “2014 ARENA Genesis of 2PM” ile Japonya’nın 5 ayrı şehrinde yaptılar.

Gerek çekim arkası(Go Crazy klip çekimi sırasında yangın çıktı), gerek sosyal medya olsun, bazı engeller sebebiyle 2PM’in Kore’deki comeback’i gittikçe gecikmeye başladı. Kore’deki comeback’i sabırsızlıkla bekleyen hayranları daha fazla bekletmek istemeyen üyeler, 28 Ağustos’ta kişisel Twitter hesaplarından Comeback fotoğraflarını paylaşmaya başladılar. Bunun üzerine comeback tarihinin 15 Eylül’de olacağı duyuruldu. 1 Eylül’de JYP Entertainment (Taecyeon, Jun.K ve Wooyoung’un önceden Twitter’ında paylaştığı) comeback fotoğraflarını da yayınladıktan sonra  albümün ana şarkısı “Go Crazy”yi Jun.K’in yazdığını açıkladı. Ve 2PM 10 Eylül’de kliplerinin, 15 Eylül’de “Go Crazy” albümünün yayınlanmasıyla Kore’de geridönüş yaptı. Klip, yayınlandığı gün 1 milyon izleyiciyi aştı. Ayrıca 17 Eylül’de “Go Crazy!” şarkısının Japonca versiyonu “Midaretemina” Japonya’da yayınlandı ve “JAPAN HOT 100” listesinde ikinci kez 1. oldular. 

3 Ekim’de Seul ile “2PM World Tour “GO CRAZY!” konserlerine başlayan grup; Tayland, Çin, ABD, Endonezya ile dünya turuna devam etti.

2014 SBS Music Festival‘inde “Dünya Yıldızı” ödülünü -şaşkınlıkla- kazandılar. (Ödül kazanacaklarından haberi olmayan 2PM, sahneye çıktıktan sonra sunucuya hangi ödülü kazandıklarını sordular)
2014 Mnet Asian Müzik Ödüllerinde <Go CRAZY!> ile “En İyi Klip” ödülünü kazandılar.

28 Ocak 2015’te 9. Japonca Single’ları “Guilty Love” yayınlanmadan önce 2PM, Junho’nun kendi bestelediği “365” kısa klibini yayınladı.. “Guilty Love” Günlük ve Haftalık Oricon listesinde 1. oldu.


15 Nisan 2015’te 4. Japonca Albümleri “2PM of 2PM”i yayınlanır yayınlanmaz Oricon  listesinde birinci oldu. 2015 Arena Tour ‘2PM OF 2PM’ 7 Nisan Fuoka konseriyle başlayıp 31 Mayıs Sapporo konseriyle, toplamda 6 şehirde turlarını sonlandırıp Kore’deki comeback’lerine odaklandılar. Japonya’daki Tur henüz bitmemişken ortalık, 2PM’in klip yönetmeninin işini bıraktığına dair haberlerle çalkalanmaya başladı. 11 Mayıs’ta JYP Entertainment’ın resmi duyurusuyla; 2PM’in klibini çekmesi için anlaştıkları yönetmenin, bir başka sanatçıyla aynı zamana geldiği gerekçesiyle işten vazgeçtiği, Şirketin uğradığı zarara karşılık yönetmene dava açacağını ve aslında 1 Haziran’da gerçekleşeceği 2PM comeback’inin erteleneceğini açıkladı.
İkinci duyuru hız kesmeden geldi. 2PM, hayranların beklentilerini boşa çıkarmamak için yeni yapım ekibiyle anlaştı. Yeni albüm <No.5>  ‘ın ana şarkısı “Our House“, tamamen Jun.K tarafından yazıldı. 2PM, Kore’deki comeback’ini 15 Haziran’da gerçekleştirecek.

Yazı: 2PM & Turkish Hottests

Kaynaklar: wikipedia, 2pmalways, wild2day

Hakkında” üzerine 10 yorum

  1. Vaavvv super bilgiler bi solukta okudum ya.Daha dun 2pm hayrani oldum ve bu bilgiler beni cok aydinlatti tesekkurler ellerinize sağlik. Bi kac kere daha okumam gerekecek iyice ogrenmem için ama olsun yavas yavas ogrenirim artik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s