[HAYRANLARIN BAKIŞ AÇISI] 2PM & JYP VS. Klip Yönetmeni: Aşırı Tepki mi?

[HAYRANLARIN BAKIŞ AÇISI] 2PM & JYP VS. Klip Yönetmeni: Aşırı Tepki mi?

Kuki News. Muhabir Lee Eunji.

JYP Entertainment, iki klip yönetmeniyle ticari bir uyuşmazlığa girdi. Yönetmenlerin çekimden hemen önce sözleşmeleri çekmesiyle, programda pürüzler çıktı. Toplumun düşüncesi tabiki “Peki ya şimdi?” iken “Klip çekimini erteleyemez misiniz?”, “Atomumu parçalayacaksınız, programı erteleyin gitsin” diyen herkese “Söylemesi kolaydı” demek istiyorum.

tumblr_inline_no97izTUL81qbnljh_500

Ağızdan ağıza Comeback programı… (Tired of Waiting) Beklemekten yorulduk.

2PM’in, kitle iletişim araçları ve çeşitli yollarla duyurduğu comeback tarihini, Haziran’ın başında yapması yerinde bir karardır. 2PM ilk comeback’ini 9 ay önce Eylül’de yapmıştı. Hayranlara göre 4. Albüm “Go Crazy”nin promosyonları çok kısa sürdü. Bu yüzden hayranlar bu comeback için daha fazlasını bekliyorlar. 2PM Japonya’da çok meşgul olmalı ancak Kore’de yüzlerini gören cennetlik oldu.

Bir idol grubunun comeback promosyon etkinlikleri kolay iş değil. Özellikle, 2PM gibi üyelerinin kişisel aktiviteleri bol olan bir grupsa, iş bundan da fazlası. Bir grup comeback yaptığında, tüm kişisel aktiviteler aksar(Ya da tamemen durur.) Pekâlâ yoğun grup programı esnasında kişisel aktiviteleri yürütmek çok zor. Günümüzde, idol grup üyelerinin kişisel programlarını grubun comeback’ine göre ayarlaması oldukça yaygın. O yüzden eğer grubun comeback’i ertelenirse, diğer tüm planların da aksaması çok normal. 2PM’in bu yılki programı tamamen aksadı.

2PM, önümüzde 2-3 haftası dolu bir grup çünkü iş dünyasında 7 yılın üstünde olan idoller genç olarak sayılmıyorlar. Askerliği ertelemek zor. Geçen yıl Kuki News ile yapılan bir röportajda 2PM “Önümüzdeki 2-3 yıl boyunca programımız tamamen dolu, üyelerle askerlik hakkında konuştuk ve herkes döndüğünde 2PM olarak tekrar kavuşacağız.” demişti.

Program, müzik eğlence sektörüyle uyuşuyor. Haftalık inişler çıkışlar.

“Durgun sezon”,”Yoğun sezon” kelimeleri, dijital müzik sitelerine yönelen Kore Müzik marketinde anlamını kaybedeli çok oldu. Bunun yerine, zamanlama önemli hale geldi. Mevsime uygun bir şarkı seçmekten tutun, aynı zamanda diğer grupların comeback tarihlerini kontrol etmeye kadar. Bir idol grubunun comeback tarihi, her zaman çeşitli gereksinimlere göre ayarlanır. Ayrıca konsept de önemli bir parçadır.

Peki ya, SISTAR’ın geçen sene listelerde hit olan Touch My Body performansı Ekim’de yayınlansaydı? Ya da, Geçen haftaki Mnet MCoundown’un kazananı BTS, parçasını bir hafta geç yayınlasaydı; birleştirilmiş dijital listelerde Big Bang’in baskın olacağı apaçık ortada. Basitçe söylersek, bir haftalık fark, grup aktivitelerinin yüksekliğini ve durgunluğunu belirleyebilir. Hayranların, 2PM’in program gecikmesi ilgili haberler hakkında bu kadar hassas olmalarının sebebi bu.

Hoobe(Küçük,genç) grup durumu… JYPE’nin tüm programı aksadı.

Programın gecikmesinden muzdarip olanlar yalnızca 2PM hayranları değil. Aynı şey 2PM’den hemen sonra comeback yapacağı planlanan GOT7’ın fandom’u için de geçerli. Çıkışlarını 2014’te yaptılar ama deniz aşırı çıkış yapma fırsatı erken geldi ve GOT7’ı kırk yılda bir Kore’de görmemiz mümkün oldu. Tüm yıl boyunca olan sabit promosyonlar bile çaylak grup için yeterli değil. Ancak geçen seneki “Stop Stop It” aktivitelerinden sonra GOT7’ın comeback zamanı 6 ay sonraya ayarlanmıştı. Bunun üzerine, “Stop Stop It” aktiviteleri son derece kısa 3 haftalık dönemden sonra geldi.

2PM’in promosyon döneminden sonra, GOT7’ın bayrağı alması gerekiyordu ancak 2PM’in ertelenen comeback’i, doğal olarak GOT7’ın da gecikmesine sebep oldu. Ahgase’ler (GOT7’ın fan kulübü) GOT7’ı daha uzun süre beklemesi gerekiyor.

Nihayetinde, JYPE propoganda ve yasal işlem kartını çıkardı. 11 Mayıs’ta JYPE resmi websitesi yoluyla, Han Sa Min’in Klip çekimlerinden 4 gün önce tek taraflı bir şekilde yapımı durdurduğunu açıkladı. JYPE ayrıca “MV çekimlerinden önce veya çekim sırasında sözleşme görüşmeleri yapmak alışılmış bir durumdur.” dedi ve şirket şunu savundu “Yapım ekibinin bu tür sorumsuzca davranışları sebebiyle, şu anda zor durumdayız. 2PM’in klip planlaması, çekim tarihi, şarkının yayınlanması, promosyon ve satış detaylarını yeniden düzenlememiz gerekiyor.” Bununla ilgili, yönetmenin tarafı bunun sadece “sözlü anlaşma” olduğunu açıkladı ancak müzik sektöründe bile bu iş ahlâkının eksik olması olarak kabul edilmektedir.

JYPE, yasal işlem başlatacağını söylemekle kalmadı ayrıca resmi comeback tarihi bekleyen hayranlarına olayın izahını ve özürlerini sundu. Kimin hatası olursa olsun, sonunda hayranları koruyacak olan tek kişiler “Oppalar”.

Çeviri: 2PM & Turkish Hottests / #Teaamore

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s